Nova tehnička postignuća, objave partnerstva s drugim industrijama, reizdanja najuspješnijih modela satova, brojni paneli, uzbudljive diskusije i dinamične prezentacije – to je ukratko sažetak deset dana dugog maratona Watches and Wonders 2021, najvažnijeg urarskog salona održanog online i offline u Ženevi i Šangaju. Ta manifestacija godinama je u Švicarskoj uživo okupljala profesionalce iz cijelog svijeta: manufakture, medije i distributere satova i nakita. No, prošle godine zbog pandemije nije održana.
Iako pomalo zatečena okolnostima, tradicionalna urarska branša brzo se adaptirala na nova pravila igre i prigrlila digitaliju koja ju je pogurala tamo gdje su godinama željeli biti: što bliže mlađim generacijama.
Umrežiti najuglednije svjetske urarske brendove u delikatnim epidemiološkim uvjetima nije bila laka misija. No, Watches and Wonders pretvorili su se u najvažniji online i offline Salon visokog urarstva ikad održan. Oko 110.000 jedinstvenih korisnika na stranici watchesandwonders.com, 12.000 posjetitelja u West Bound Art Centru uživo u Šangaju, doseg od 500 milijuna ljudi širom svijeta te oko 360.000 postova na društvenim mrežama, blogovima i drugim online platformama – manifestaciji je donijelo rekordno praćenje.

Geneva je od 7. do 13. travnja okupila 38 vodećih brendova i svi su online prikazali svoje novitete i ispričali kako su nastali, a direktori manufaktura pretvorili u se u sugestivne demonstratore tehničkih dostignuća te su usput odgovarali i na pitanja novinara. Dan nakon završetka ženevskog Salona pozornost se preselila na drugi kraj svijeta, u Šangaj, gdje je u epidemiološki sigurnijem okruženju svoje novitete izložilo 19 brendova. Kina je prva zemlja čiji su ljubitelji sofisticiranih satova ekskluzivne kreacije mogli vidjeti i isprobati uživo te sresti glumačke i sportske zvijezde koje su ugostili Chopard, Montblanc i Panerai.

No, uspješnost salona u svijetu urarstva prije svega se mjeri novim dostignućima, a sudeći po njima, pandemija korone dobro je utjecala na kreativnost vrhunskih majstora. Njihovi uradci odredili su ključne trendove u industriji satova. Najvažniji je posvećenost održivom razvoju: kućišta satova kao i narukvice izrađuju se od recikliranih materijala, remenje za izrađuje od biljne baze, a mehanizme pokreće solarna energija. Najzapaženiji je bio sat Submersible eLAB – ID za čiju je izradu Panerai koristio 98,6 posto recikliranih materijala. Eksplozija boja drugi je važan trend jer čak i manufakture desetljećima sklone samo crno – bijelim kombinacijama, duginom su paletom oživjele svoje modele. Zelena se ističe posebno, a njezine nijanse od mint, preko maslinaste pa do tamno zelene prisutne su na remenju, draguljima na kućištu, brojčanicima, pa čak i na mehanizmu. Dizajneri sve više kreiraju uniseks modele satova, robusne primjerke zamijenili su promjeri kućišta od 36 do 42 mm, taman po mjeri zapešća za oba spola. Trend je i jednostavni sustav promjene narukvice, što većinu sportskih satova u trenutku pretvara u elegantne i obrnuto.


Nakon deset dana istraživanja i druženja u virtualnom svijetu, svi akteri Watches and Wonders uvjerili su se da digitalni svijet ima nevjerojatnu moć približavanja urarske kreativnosti širokim masama. Ipak, niti jedan direktor manufakture nije propustio istaknuti kako je za kupnju sata presudan trenutak stavljanja na zapešće i osluškivanje njegovih otkucaja. Svako online druženje završavalo je riječima: jedva čekamo da se sretnemo uživo.
Adria Luxury Society magazin u svom novom izdanju donosi opširnije o trendovima Watches and Wonders 2021.
Tekst: Dubravka Tomeković Aralica
Fotografije: Watches and Wonders