Za nama su prvi digitalni pariški Tjedan visoke mode te Tjedan muške mode za proljeće/ljeto 2021. u organizaciji The Fédération de la Haute Couture et de la Mode koji su publici donijeli sasvim novo iskustvo modne priče. Bio je to i više nego odličan uvod u tjedne mode koji slijede, prvi nakon njih održao se onaj milanski, i potvrda da su nova pravila i okolnosti potaknule ne samo dizajnere i dizajnerske timove već i publiku, medije i širu zajednicu.
Zadani format o prikazu modne kolekcije kroz video uradak u trajanju do dvadeset minuta pružio je dizajnerima priliku da ispričaju svoju priču i pokažu je dominantnom svijetu društvenih mreža. I u tome je ovaj format apsolutno uspio, bez obzira na sumnje koje su prethodile. Jer uspjeli su kako mlađi dizajneri tako i modne kuće s dugom tradicijom.
Među brojnim zanimljivim primjerima ističe se dizajner Louis-Gabriel Nouchi s digitalnim uratkom za mušku modu za proljeće/ljeto 2021. u kojem su sudjelovali glumci, među njima i članovi teatra Comédie-Française, koji su čitali dijelove iz djela Alberta Camusa „Stranac”. “Mnogi su glumci nezaposleni zbog toga što su kazališta zatvorena. Mi se ne možemo pretvarati da se ništa ne događa”, izjavio je dizajner koji je prikazao kolekciju bez obzira na probleme u nabavi materijala zbog obustave proizvodnje u talijanskim tvornicama tekstila. Video je u kratkom razdoblju generirao 25000 pregleda na YouTubeu te doveo oko 400 novih pratitelja na Instagramu što se poklapa sa sličnim rezultatima i nakon klasičnih revija.
Video Louis Vuittona nazvan “The Adventures of Zoooom with his friends by Virgil Abloh” u samo četiri dana na YouTube kanalu pogledan je 2.8 milijuna puta, na IGTV-ju 1.2 milijuna te se svrstao u jedan od najpopularnijih modnih uradaka ove modne kuće. Sličan uspjeh ide i uz priču brenda Loewe. Kreativni direktor brenda Loewe, Jonathan Anderson udružen s dizajnerskim dvojcem M/M razvio je zanimljiv koncept “Show in a box”, inspiriran projektom Marcela Duchampa naziva “Boîte-en-valise”, ili kutija u kovčegu. Loewe je modnim znalcima razaslao 2185 kutija koje u sebi sadrže sve detalje potrebne za modni show – set, glazbu, uzorke, materijale koje tek treba sastaviti uz objašnjenje koncepta u priloženom videu. Video je bio dostupan i na Instagramu, a čitav je projekt odlično odrađen i osmišljen jer kutija je informativna, sadržaj taktilan, a osoba koja sudjeluje u projektu osjeća uzbuđenje, baš kao da je u prvom redu klasične revije.
Chris Kyvetos, direktor nabave muške mode na Mytheresa.com istaknuo je kako iz komercijalnog kuta gledanja voli digitalni format. Ipak, koliko je uspješno bilo biranje modela koje će tek po dolasku vidjeti u fizičkom obliku, tek je za vidjeti. Zbog očitih nedostataka digitalnog formata modnih revija, ne iznenađuje što neki od brendova neće ostati samo na ovom konceptu. Louis Vuitton je za 6. kolovoza najavio fizičku reviju u Šangaju koja će potom putovati u Tokio te druge gradove sve do kraja godine.
Do trenutka povratka na staro, a očekuje se da će se to dogoditi u rujnu na Tjednu mode u Parizu, modni znalci uživali su u reviji brenda Jacquemus održanoj izvan Pariza. Prva je to modna revija održana nakon lockdowna, ona na kojoj je stotinjak uzvanika uz sve mjere distance te higijenskih uvjeta uživalo u doživljaju na „stari“ način pod nazivom L’Amour – usred polja zrelog žita.
Tekst: Martina Rafaeli
Fotografije: Profimedia i PR