Launchmetrics, vodeća globalna marketinška platforma koja pruža detaljne analize iz područja mode, luksuza i kozmetike nedavno je objavila izvješće “The State of Influencer Marketing 2020”. Uz detaljan osvrt na tržište investicija i suradnji svjetskih brendova s raznim kategorijama influencera, te uz naglasak na promjene tržišta izazvane Covid-19, zanimljiv je dio koji ukazuje na generacijske profile potrošača prema kojima će se usmjeriti daljnji rast ulaganja svjetskih brendova kako kroz suradnju s influencerima tako i kroz smjer prema kojem će sve više brendova investirati upravo u suradnje s potrošačima kao influencerima. Pa se tako Milenijalci, (rođeni u periodu 1980. do 1996.), pokazuju kao najvažnija ciljana grupa za brendove iz svijeta mode, luksuza i industrije ljepote a slijedi je generacija Z koja je porasla za čak 9% prema podacima za 2019.
Gen Z
15% brendova u istraživanju označilo je ovu grupu potrošača kako target grupu. Ova grupa trenutno nema najveći utjecaj na Share of Wallet (SOW, analitički podatak o direktnoj potrošnji za neki proizvod ili brend), jer rođeni u periodu od 1995. do 2015. većim dijelom još ne kupuju svojim novcem, ali su pod velikim zanimanjem kao budući kupci i kretori tržišta.
Ključne vrijednosti brendova: transparentnost, autentičnost i odgovornost
Ključni kanali komunikacije: društvene mreže – TikTok, instagram i You Tube
Milenijalci
67% brendova pokrivenih istraživanjem ovu je grupu potrošača označilo kao target grupu. Milenijaci trenutno predstavljaju najveći potencijal za modne, luksuzne i beauty brendove. Upravo ova genarcija pokriva prostor između generacija X i Z ističući što to očekuju od brendova.
Ključne vrijednosti brendova: pouzdanost, povjerenje, predanost promjenama
Ključni kanali komunikacije: društvene mreže, blogovi, digitalni tekstovi
Generacija X
17% brendova označilo je pripadnike generacije rođene u periodu od druge polovice šezdesetih do kraja sedamdesetih kao target grupu potrošača. Ova generacija i dalje drži veliki dio Share of Wallet postotka, posebice vezano uz kupnju luksuznih i skupljih proizvoda. Ovi podaci u stalnom su malom padu koji se mijenja i ovisi o rastu generacije Z.
Ključne vrijednosti brendova: predanost, kvaliteta, pouzdanost
Ključni kanali komunikacije: media outlets – novine, magazini, radio, tv, Internet; blogovi i neke društvene mreže
Baby Boomers generacija
1% brendova se u istraživanju izjasnilo da je ovo njihova ciljana grupa potrošača, inače rođenih između 1946. i 1964. godine. Ova je generacija najmanje zastupljena kao ciljana grupa jer nije povezana s doživljajem trižišta kroz svijet influencera u svakodnevnom život, a posebnost je i to što se marketinški ova grupa doseže kroz ograničeni broj tradicionalnih kanala komunikacije.
Ključne vrijednosti brendova: pristupačnost, dosljednost, tradicija
Ključni kanali komunikacije: magazini i online mediji
Tekst: Martina Rafaeli
Fotografija: Unsplash