Svaka nova dekada donosi nešto novo, od inovacija do pokreta i globalnih promjena pa ne čudi što posebno privlače suradnje kroz koje se nastoji ukazati kako će se mijenjati životne navike i koje su to odlike novog doba. Jedna od takvih suradnji je i suradnja između cijenjene konzultantske kuće ‘The Future Laboratory’, koja se bavi predviđanjem trendova, razvojem strategija i inovacija, te platforme ‘Design Hotels’, koja kroz svoj rad već gotovo tri desetljeća ističe hotele s jedinstvenim konceptima diljem svijeta, okuplja zajednicu istaknutih pojedinaca te kreira pogled na svijet putovanja. Zaključak njihove je suradnje da će se kroz ovu novu dekadu oblikovati i nova generacija putnika, a taj je novi pokret predstavljen pod pojmom Promadic Traveler.
Pojam promad dolazi od riječi progressive i nomad, predstavlja pojedinca, ali i zajednicu putnika koji ne samo da znaju što znači pojam održivosti, već su svjesni koliko globalno brzorastući turizam štetno doprinosi klimatskim promjenama. Promad putnik ne spašava svijet, već je primjer osviještenog putnika budućnosti koji svojim životnim stilom obuhvaća znanje o novim tehnologijama, inovacijama, ima aktivan stav o zaštiti okoliša, ali i ljudskim pravima i jednakosti. Promad putnik definicija je stava i promišljanja koje nadilazi osobne želje i potrebe, nije određen materijalnim postignućima, već svoj mindset kreira kroz osobno iskustvo, intelektualnu spoznaju i prirodnu potrebu za napretkom.
Kada govorimo o zaštiti okoliša i životnom stilu vezanom za putovanja dekada za nama ukazala je na važne odlike generacije Z (rođeni između 1995. i 2010.). Pa je tako nedavno istraživanje koje je proveo Booking.com na 29 globalnih tržišta ukazalo da 77% pripadnika generacije Z smatra kako na njihov odabir mjesta putovanja utječe stupanj brige za okoliš na odabranoj destinaciji, a čak 81% ih bira „zeleni”, eco-friendly smještaj. I upravo su te kvalitete dio životnog stila nove generacije putnika koji će se za putovanja odlučivati zbog osobnih preporuka, iskustva prikupljenog preko društvenih mreža, kroz AR ( augmented reality) iskustvo, te u skladu s njihovim životnim stilom. Promad putnici više će putovati koristeći kopneni i vodeni transport, sebe neće doživljavati kao potrošače, već kao putnike koji putujući doprinose i pomažu lokalnim zajednicama. Brendove s kojima će surađivati morat će karakterizirati ekološka osviještenost, vizija održivosti, kulturni aktivizam i važnost rada za zajednicu. Ova će budućnost aktivno povezivati pojmove poput održivosti i premium kvalitete jer prema ovoj studiji ti će se koncepti aktivno nadopunjavati.
Putnička će budućnost će biti usmjerena prema održivom turizmu, podršci događajima koji promoviraju lokalnu kulturu, prema destinacijama koje će nuditi dugotrajno održive projekte, što će biti posebno važno za gradove u kojima dominira prekomjerni turizam, gradove poput Amsterdama, Venecija, Pariza…
Promad putnik neće biti lakovjeran, MediaCom predviđanje ukazuju da će 80% ljudi primarno vjerovati tvrtkama koje će poduzimati konkretne korake kako bi umanjili štetan utjecaj na prirodu i život, a to će zasigurno potaknuti uvođenje brojnih inovacija u sve industrije, usluge, javne projekte i koncepte poslovanja. Bit će sve važnije opravdati povjerenje nove generacije putnika kako bi prihvatili kako brend, tako i njihovu filozofiju poslovanja.
Napisala: Martina Rafaeli
Fotografija: Shutterstock