Početkom siječnja 2021. na tržište je izašla knjiga zanimljivog naslova “The Open Source Cookbook”. Autorice knjige su Angela Luna i Loulwa Al Saad ujedno i osnivačice modnog brenda Adiff, brenda koji je odraz aktivnog pristupa modi kroz ideju transparentne održivosti i etičnosti u poslovanju. Autorice, osim zanimljivog sadržaja i step by step “recepata” za izradu odjeće po principima održivosti, progovaraju i o globalnim problemima ideje modne održivosti, potrebitim promjenama koje bi trebale uslijediti u godini i godinama pred nama kako u samoj industriji tako i u odnosu s tržištem.
Zašto je to zanimljivo, ali i važno? Već duže vrijeme, uz sve napore prilagođavanja ogromne mašinerije modne industrije ideji održivosti, sve je glasniji stav gorljivih modnih kritičara koji ukazuje da smjer kojim modna industrija promišlja i djeluje dugoročno nije dobar. Taj se pristup sve češće opisuje kao elitistički, onaj u kojem je prioriteti proizvodnja odjeće koja je financijski nedostupna širem tržištu. Autorice kroz knjigu otvoreno govore o tom problemu, ali nude i rješenje, jer njihov se modni brend temelji na proizvodnji odjeće od raznih materijala koji bi inače završili kao otpad, a odjeću kreiraju i proizvode u Grčkoj zapošljavajući profesionalne krojače, radnike, osobe koje u Grčkoj žive sa statusom izbjeglica.
U oblikovanje same knjige ali i sve glasnijeg stava po pitanju modne održivosti, priključila su se i modna imena kao što su Christopher Raeburn, BrownMill, Otto von Busch, Aditi Mayer i Sophia Li, kako bi doprinjeli kreiranju novih ciljeva kojima bi održivu modu učinili dostupnijom i to kroz niz osnovnih izmjena na velikom modnom planu. Pa tako Angela Luna ističe: “Naš je zadatak pronaći način kojim će se održivost mode demokratizirati.” A to će biti moguće zacrtavanjem novih vrijednosti i ciljeva te detaljnim provođenjem istih. Jedan od važnijih savjeta grupe suradnika na ideju kako krenuti u tom smjeru je revalorizacija pojma otpada, smanjenje gubitaka kroz stalnu proizvodnju novih materijala, a ne korištenje postojećih. Autorice knjige, kako kroz knjigu tako i kroz osobno iskustvo, spremno ustupaju rješenja kako to i učiniti uz isticanje važnosti premise kome je namijenjena održivost, bogaćenju modne industrije ili dugoročnoj potrebi brige za okoliš i kvalitetu življenja. Ističe se i ideja kako održivost mora biti pokret, a ne sposobnost kojom si pojedinac može priuštiti npr. džemper za par stotina dolara. Kritike idu i u smjeru nedovoljnog odaziva u procesu kreiranja nove definicije pojma luksuza, nedovoljne potpore u smjeru širenja programa poticanja proizvodnje prirodnih i organskih materijala, te stalnog poticanja na prekomjernu potrošnju.
Savjet je da se više pažnje usmjeri u odnos s kupcem i nakon kupnje, na edukaciju što činiti s odjećom i nakon prestanka korištenja iste, konkretnije rješavanje problema prekomjerne proizvodnje, te pronalaženje kreativnih rješenja za diverzifikaciju postojećih poslovnih modela, u širem smislu od isključivo maloprodajnog. Grupa suradnika knjige i projekta “The Open Source Cookbook” usmjerava pažnju na udruživanje i rad s neprofitnim organizacijama, pokretanje modela vlasništva u kojima će biti uključeni i zaposlenici, razvoj poslovnih modela koji se temelje na iznajmljivanju i preprodaji.
Izazov je zasigurno velik ali primjeri kao što je Adiff ukazuju da je ideja redefiniranja modne održivosti moguća i u praksi. Brojni komentari te reakcije na samu knjigu dobar su znak da je knjiga izašla u odličnom trenutku, na početku godine koja će zasigurno biti godina promjena i novog smjera u ovoj industriji.
Tekst: Martina Rafaeli
Fotografije: The Open Source Cookbook / Adiff