U brojnim poslovnim predviđanjima 2020. godina izgledala je vrlo perspektivno, a brojke su govorile o mogućem rastu tržišta luksuza od 3%. A dogodilo se suprotno, snažan udar na sve aspekte življenja pa tako i industriju luksuza. Predviđanja Euromonitor Internationala ukazuju na ukupni godišnji pad od 18% što na prvi pogled zvuči optimistično, ali ta je brojka moguća samo uz brze promjene na tržištu. Prema izvješću, niti jedno tržište luksuza (tržište luksuzne odjeće, satova i nakita, automobila te putovanja) neće biti pošteđeno negativnih utjecaja COVID-19, ali se isto tako predviđa da će se nakon prvog suočavanja s velikim padom tržište normalizirati. Smatra se da će normalizaciji doprinijeti oporavak podržan potražnjom kineskog tržišta te globalni utjecaj milenijalaca i generacije Z. Listu zemalja koje će osjetiti gubitke predvode Švicarska, SAD, Kanada, Njemačka i Kina, a slijede ih Italija, Francuska i Španjolska. Brojke ukazuju da će SAD na tržištu luksuza izgubiti čak 52 milijarde američkih dolara.
Za dostizanje faze normalizacije važno je poslovno brzo djelovati jer istraživanje ukazuje da je zahvaljujući brojci od 4 milijarde korisnika interneta čak 51% onih koji kupnju ostvaruju preko mobitela. Zato je važno da i luksuzni brendovi, koji su često tradicionalni i oprezni u otvaranju prema novim kanalima prodaje, što prije prihvate nova pravila tržišne igre.
Nova vizija prodaje luksuza
U fokusu luksuznih brendova su novi formati – digital, wellness, experience i održivost, koji se pokazuju sve važnijim poljima interesa nego ikada ranije. Uz 4 milijarde korisnika interneta na svijetu i rezultata od 51% online prodaje preko mobitela u 2020., brendovi pogled usmjeravaju u smjeru inovacija i povezivanja. Zbog nemogućnosti fizičkog šopinga predviđa se rast od čak 694% ove godine dok će kupnja u trgovinama pasti za ogromnih 86%.
Omni-channel, AI (artificial intelligence) te gledanje izvan ljudskog lanca opskrbe bit će glavni aspekti koje će brendovi uzeti u obzir. Luksuzni brendovi sve više se posvećuju brizi za zdravlje kupaca, ali i brizi za okoliš. Tržište snažno ukazuje na potrebu za snažnijim mentalnim i emotivnim wellbeingom. Upravo su ove potrebe ključne, kako u hospitality, tako i industriji luksuza jer to je ono što će kupci očekivati. Na pitanja kako luksuzni brendovi mogu doći do ciljanog tržišta, a da pri tome ostanu autentični, te kako se tržište može vratiti snažnije nego prije, stručnjaci okupljeni na webinaru ‘Luxury and COVID-19: Effects on the Industry’ odgovore nude kroz aktivna razmišljati o elementima koji su danas važniji nego ikada prije.
Relevantnost – predviđa se da će potrošači u svim dohodovnim skupinama osjetiti posljedice, te da će za oporavak poslovanja biti potrebno kompletno preispitivanje marketinških strategija za svaki brend.
Usredotočenost na kupca – prema predviđanjima, novi luksuz temeljit će se na ponudi onoga što potrošač stvarno želi. Od važnosti će biti intuitivna i personalizirana komunikacija te korištenje high techa.
Namjena – luksuzni brendovi s namjenom bit će otporniji na neočekivane situacije i savjet je da smjer u poslovanju traže kroz brigu za održivost.
Digital – tržište će biti sve zahtjevnije prema novim oblicima stjecanja iskustva te doživljaj wellbeinga, pa će sve veći broj brendova nastojati postati prepoznatljivi kroz svoj digitalni razvoj.
Empatija – uspostavljanje i održavanje empatije snažno dobiva na važnosti a važno je znati da ovaj element nije zamjenjiv niti jednom tehnologijom pa će brendovi koji i dalje njeguju živi i ljudski kontakt imati velike šanse za uspjeh na post COVID-19 tržištu.
Tekst: Martina Rafaeli
Fotografija: Profimedia