Do nedavno se o ogromnim zalihama neprodane odjeće i neiskorištenih tkanina nije govorilo bez obzira što prema poslovnim procjenama vrijednost ove otpisane robe godišnje u modnoj industriji prelazi 120 milijardi amričkih dolara. Ali novonastale okolnosti, od pandemije do globalnog pada potrošnje, razlog su za sve glasnije razgovore na temu kako deadstock može postati vrijedna roba.
Brojni stručnjaci ukazuju da je ovaj trend još na samom početku i da se poslovni uspjeh tek očekuje, jer potrošači, kupci, sve snažnije iskazuju potrebu za kupnjom odjeće proizvedene na principima održivosti. Također neke od zemalja sve su bliže i primjeni zakona kojim će se onemogućiti uništavanje i spaljivanje neprodanih zaliha, što je dodatno potaklo brojne modne brendove da pronađu rješenje i odluče se za upcycling, kako odjeće neprodane za vrijeme lockdowna tako i tkanina koje leže u prepunim skladištima a čije su narudžbe u međuvremenu otkazane.
Tome u prilog govore i poslovni rezultati tvrtki koje su u ovom poslu već neko vrijeme. Za istaknuti su rezultati online platforme Queen of Raw koja se bavi kupnjom i prodajom neiskorištenih zaliha tkanina koje potom plasira studentima, dizajnerima i malim proizvođačima.
Dobar je primjer i tvrtka TheRealReal, inače snažna karika velikog tržišta luksuzne robe koja posluje online ali i kroz lanac trgovina, a koja u svom poslovanju uvijek ističe kako je budućnost mode kružna. Svoj stav prema recikliranju mode potvrđuju i pokretanjem projketa pod nazivom “ReCollection” koji će uključivati niz kolekcija nastalih od starih odjevnih kolekcija poznatih modnih brendova. Tim činom ova se tvrtka, koja se inače bavi preprodajom i službeno okreće razvoju vlastite linije, a prva će kolekcija nastati zahvlajujući suradnji s brendovima Balenciaga, Dries Van Noten i Stella McCartney koji će i donirati modne komade iz svojih starih kolekcija. I drugi primjeri, poput onog tvrtke Reformation, koja je uspjeh i stabilnost u poslovanju stekla upravo korištenjem neiskorištenih tkanina iz tvornica Los Angelesa, potvrđuju činjenicu o kojoj se do sada šutjelo, da je deadstock, tj. neprodane i neiskorištene zalihe tkanina i više nego izvor uspješnog poslovanja.
Brendovi Eileen Fisher i Patagonia svoje zeleno poslovanje temelje upravo na recikliranoj, prerađenoj odjeći, dok je dobar primjer promjena na luksuznom tržištu i brend Bode koji je poznat po korištenju vintage i otpisanih zaliha s ciljem kreiranja uspjeha na novom tržištu. A kolika je važnost ovog pokreta ukazuju i informacije kako luksuzni div LVMH u tišini već neko vrijeme priprema pokretanje e-commerce kanala prodaje na kojem će biti dostupni tkanine i koža, donedavno neiskorištene zalihe, a po novoj poslovnoj strategiji odlična poslovna prilika.
“Dugo vremena ovaj je otpad bio samo neiskorišteni inventar na koji nitko nije polagao pažnju” ističe Stephanie Benedetto, osnivačica i direktorica tvrtke Queen of Raw. “To nije dobro, kako za planetu i ljude, tako i za profit u poslovanju.” Okretanje novim poslovnim mgućnostima kroz 2020. razlog je za nagli porast interesa ali i financijskih rezultata pa ne čudi što se prema ovom poslovanju okreće sve veći broj tvrtki ali ne samo onih modnih, već i onih marketinških, iz finacijskog sektora te strateškog poslovanja, pa ne čude najave da će se o temi prerade, reciklaže i tzv. upcyclinga u svijetu mode tek govoriti.
Tekst: Martina Rafaeli
Fotografije: Unsplash, Queen of Raw